Adaptasyon

Adaptasyon

Sözlüklerdeki tanımına göre…….

Bireylerin çevresiyle etkileşerek, çevreye ve çevresindeki değişikliklere, özümleme ve uyumsama süreçlerini kullanarak uyum sağlayabilme yeteneğidir….

Şu anda hepimiz bireysel olarak kriz halindeyiz…..

Kriz, bilinen çözümlerin sorunu çözmeye yetmediği durumlara verilen isimdir.

Afet, ise insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan, normal yaşam akışını durduran veya ciddi olarak sekteye uğratan, toplumu etkileyen ve yerel imkanlar ile çözülmesi mümkün olmayan olaylara verilen isimdir.

Bizzat bugünlerde hepimizin yaşadığı içinden geçmekte olduğumuz süreç bir doğal afetin neden olduğu kriz durumudur.

Ekranda sürekli olarak yıkım ve kurtarma görüntülerini izlemek toplumun fabrika ayarları ile oynamış durumda ve bir çok kişide davranış bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bu belirtiler arasında, üzüntü, enerji kaybı, genel bir isteksizlik hali ve suçluluk duygusu en belirgin olanlarıdır.

Yakın çevremde en sık duyduğum söz….

İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyor…..

Arkadaşlar, genç kardeşlerim, evlatlarım

Bu tür durumlardan kurtulmanın ve ortama adapte olmanın birinci yolu

İşimize odaklanmaktır…

Davranış bozukluklarımızı kaldırmanın ve değişikliğe uğratmanın en önemli adımı …..

Daha önceden yaptığımız işin anlamını hatırlamaktır. Bu nedenle işinizi yapın, özellikle her zaman yaptığınızdan daha iyi yapmaya gayret edin.

İkinci yolu ise……

Eğer afetten etkilenen kardeşlerimize karşı bir vicdani sorumluluk hissediyorsanız kendi paranız, zamanınız, varsa onları asla unutmayın ve destek olmaya devam edin…..

Üçüncü yol ise…….

Deprem ülkesinde yaşıyoruz….. ileride meydana gelecek depremlerde daha aktif görev alabilmek için afad gibi sivil toplum kuruluşlarına gönüllü üye alıp, oralarda gerekli eğitimleri almak olsun……

Tüm bu yaşananlardan sonra sahip olduklarımızın maddi ve manevi olarak kıymetini bilelim. Dertlerimizi ve sıkıntılarımızın ne kadar önemli olduğu konusunda kendimizi sorgulayalım….

Beslenmeden sonra insanın en temel ihtiyacı güven ve güvenliktir. Bu gündelik hayatta koşulları kontrol etme duygusallığı ile sağlanır. Deprem felaketi bu ihtiyacımızı zedelemiş olabilir. Deprem bize hayatın bütünüyle kontrolümüz altında olmadığını bize hissettirmiştir.

Ne olursa olsun, yaşamaya devam edeceğiz ve yaptığımız işin en iyisini yapacağız……

Deprem felaketi bu ihtiyacımızı zedelemiş olabilir. Deprem bize hayatın bütünüyle kontrolümüz altında olmadığını bize hissettirmiştir.

25.02.2023 11:20