Sakın Yaşlanmayın!

Sakın Yaşlanmayın!

Bu dünya bize sakın yaşlanmayın mesajı veriyor….

Ola ki yaşlanmaya yüz tutar da aynalarda bunu yakalarsanız, hemen yüzünüzü gerdirip ruhunuzuda gere gere genç kalacak şeyler yapmaya devam edin yaşlılığı unutun diyoruz….

Sürekli koşun ama sakın ola ki yaşlanmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Yoksa önçe eşiniz, sonra çocuklarını en sonunda da kendiniz tarafından yabancı evlere ve yabancı ellere terk edilirsiniz.

Kurduğumuz dünya, dünya ile hayatın en önemli gerçeği olan doğduğumuz andan itibaren yaşlanacağımız gerçeğini bizden uzaklaştırıyor. Geriye kalan ise bu gerçekle karşılaşınca bedeli ağır oluyor. Kendimizi, kullanmadığımız şefkat ve merhametsiz elimize terk ediyoruz.

Yaşlanmayı yok sayarak yaşlılığı en aza indirecek hayali yollarla kendimizi, yapabileceğimiz en büyük ihanetle karşı karşıya bırakıyoruz. Bu hayatın bize sunduğu çocukluk ve gençlik olduğu gibi yaşlılık, acziyet, hastalık, acı gibi yönlerini de anlamaya ve yaşarken bilmeye, sonunda da bu anları en iyi şekilde geçirmeye ihtiyacımız var.

Yok saymak, bize hiç uğramayacakmış gibi yaşamak yerine, bu duruma alışmalıyız…

Etrafımızdaki yaşlılarla bağımızı olabildiğince kesmemek çünkü şefkat bağlarımız zaten bunu gerektiriyor. Önemli olan bunu fark etmeye devam etmek. Yaşlılar bizi unuturken bile bizler onları hatırlamaya devam edeceğimizden emin olmak gerekir.

Hayatın tam gerçeği yaşlılıktır.

Hayatımızın tüm dönemleri gibi yaşlılık dönemimize de hazırlık yapmalıyız..

Yaşadığımız yolculuğu ve anlarını, zamanın nereye gideceğini bilmek , nasıl gideceğine karar verebilmek demektir. Bize verilen duyguların tam olarak da kullanma sürecinin en üst seviyede yaşanabilme zamanı yaşlılık zamanımızdır.

Yaşlılığın getirdiği bereketi, güzellikleri, nimetleri yaşamak ama yok saymamak. Daha sonra duygu dünyamıza açılan kapıları fark etmek, kendimize yapacağımız en büyük iyilik olacak.

Yakınımızda yaşlıların bize sunduğu bu farkındalık için onların aldığı her nefese şükrederek, onların kendileri için aldıkları son nefese kadar bu hayata şükretmelerine vesile olabilmektir.

10.02.2024 19:51