Yarıyıl Tatilinde Çocuklarımız İçin Yapılması Gerekenler

Yarıyıl Tatilinde Çocuklarımız İçin Yapılması Gerekenler

Yarıyıl tatili başladı. Aile üyeleri ile güzel vakit geçirmek, yeni döneme daha iyi bir şekilde devam etmek için güzel bir fırsattır.

Çocuklarımızın kendi akranları ile düzenli bir şekilde iletişim kurmaları önemlidir. Tatilde arkadaşları ile keyifli vakit geçirebileceği buluşmalar, akranları ile doğa yürüyüşleri, geziler planlanabilir.

Çocuklarımız ile sorumluluklar hakkında, evde yapılması gereken işler hakkında konuşup onları da aile içindeki sorumluluk alanına dahil edebiliriz.

Aile içinde herhangi bir plan yaparken çocuklarımız ile konuşarak kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabiliriz.

Uyku, uyanma, yemek, teknoloji kullanımı, oyun saatleri değişmemeli.

Çocuklarımız tatilde rutin düzenlerine devam ederek düzenleri bozulmadan günü verimli geçirmeliler. Okula dönüşte uyum sorunu yaşamamak için düzenin en asgari şekilde devam etmesi şarttır.

Ödevler veya ek çalışmalar da tatil boyunca ihmal edilmemelidir. Gün içerisinde belirli saat aralıklarında, zaman olarak sabah saatleri tercih edilirse kısa kısa ödev veya ders çalışma konu tekrarı gibi zamanlar planlanabilir.

Aile olarak yapacağımız etkinliklere karar verirken yönlendirme açısından, çocuklarımızın yaşına ve gelişimine uygun olan hem eğlenebileceği hem de öğrenebileceği etkinliklerle bilgilerini pekiştirirken güzel zamanlar yaratabilirsiniz.

Keşfetmek, üretmek ve bunu paylaşmak çocuklarımızın gelişimiz için oldukça önemlidir.

Aile olarak çocuklarımıza, bu dönemde pazar alışıverişini, market alışverişini öğretebiliriz.

Çocuklarımızın özellikle insan içine karışma becerilerinin gelişmesine en büyük engelin yine biz olduğunu asla unutmamalıyız. Koruma duygumuz çoğu kez evlatlarımızın sosyal gelişme becerilerini son derece zayıflatır.

Çocuklarımız ile ilgili gelişim hayalleri kurarken çocuklarımızın geleceği ile ilgili kendimizin de, çocuklar ile antrenman yapması gerektiğini asla unutmamalıyız. Onlara fırsat ancak bir verebiliriz. Bizim dışımızda onlara fırsat verecek kişi ya da kişiler çevremizde son derece nadir bulunur.

Yarıyıl tatili gibi zamanlar, bu yüzden çocuklarımız çok şey öğretebileceğimiz zamanlardır.

Aman dinlensin, bilgisayar oynasın deyip, sonra akşam, gece yarılarına kadar dizi seyrederken, çocuklarımızın bilgisayar başında bize dokunmadıkları için, kendi yorgunluğumuzun keyfini sürerken, onları gözden kaçıran bir gevşeklik ebeveyn olarak yaparsa, çocuklarımız, bizim dışımızda sanal dünyanın oluşturduğu kişilik motivasyonuna sahip olur.

Sonra kapı, kapı kapı dolaşıp, çocuklarımıza ne olduğu belli olmayan hastalık takıları bulmaya çalışmayalım.

Yarıyıl tatilinde çocuklarımız ile ilgili yukarıda bahsettiğim gibi uygulamalar yapalım ve evlatlarımızı en iyi şekilde yetiştirelim.

Çocuklarımızın iyi ve doğru ellerde yetişmesi, hem aile geleceğimiz hem de ülke geleceğimiz açısında çok önemlidir.

26.01.2023 14:15